نحوه‌ دریافت کد سخا

 کد سخا، یک کد اختصاصی برای سربازها و افراد مشمول سربازی است. همه‌ی مشمولین نظام وظیفه با دریافت این کد 5 رقمی می‌توانند برای خرید و فروش یا تعویض پلاک و همچنین برای اطلاع و پیگیری وضعیت نظام وظیفه‌ی خود اقدام کنند. برای دریافت کد سخا به‌صورت حضوری، می‌توانید با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+10 و به‌صورت غیر حضوری از طریق سامانه و پیامک اقدام کنید.

برای انجام چه کارهایی به کد سخا نیاز داریم؟

افراد مشمول سربازی با دریافت این کد می‌توانند وضعیت نظام وظیفه‌ی خود را مانند وضعیت امریه، معافیت کفالت، معافیت پزشکی، صدور مجدد کارت پایان خدمت و تاریخ پایان خدمت را پیگیری کنند. همچنین دانشجویانی که مشمول سربازی هستند و قصد خروج از کشور را دارند، باید کارهای خود را از طریق کد سخا انجام دهند.

مالکین خودرو و کد سخا

کد سخا علاوه بر پیگیری برای وضعیت نظام وظیفه، برای احراز محل سکونت مالکین خودرو نیز هست. شما برای شماره‌گذاری، تعویض پلاک، خرید یا نقل و انتقال خودرو نیز به کد سخا و احراز هویت محل سکونت در این سامانه نیاز دارید. همچنین برای درخواست گواهینامه‌ی پایه سه و خلافی خودرو نیز، باید به این سامانه مراجعه کنید.

چگونه کد سخا را دریافت کنیم؟

برای دریافت کد سخا، شما می‌توانید با حضور در یکی از دفاتر پلیس+10 برگه‌ی سخای خود را بگیرید یا به‌صورت آنلاین با مراجعه به سامانه الکترونیک سخا، برای گرفتن کد خود اقدام کنید. البته به‌تازگی از طریق پیامک با ارسال علامت ؟ به شماره‌ی 110206010 می‌توانید درخواست خود برای دریافت کد سخا را ثبت کنید. اگر از طریق الکترونیک برای دریافت سخا اقدام می‌کنید، ابتدا باید محل سکونت خود را در سایت به ثبت برسانید و منتظر بمانید تا آدرس شما تایید شود.

مراحل احراز محل سکونت در سامانه

شما برای دریافت کد سخا، باید آدرس محل سکونت خود را در سامانه ثبت کنید. به همین منظور باید وارد سامانه‌ی سخا شوید و در قسمت اطلاعات فردی، آدرس محل سکونت خود را وارد کنید. در مرحله‌ی بعد وارد بخش مشاهده‌ی آدرس شوید؛ اگر وضعیت سبز بود، یعنی آدرس شما درست و تایید شده است؛ اگر وضعیت قرمز بود، یعنی آدرس شما تایید نشده و شما باید دوباره آدرس خود را ویرایش کنید. درصورتی‌که اطلاعات درست بود، باید استعلام وضعیت آدرس را انتخاب کنید یا از طریق سامانه‌ی شرکت پست پیگیری کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد سخا

  • برگه‌ی واکسن سربازی
  • عکس 3در4
  • آخرین مدرک تحصیلی
  • شناسنامه و کارت ملی

بازیابی کد سخا

اگر برگه‌ی سخای خود را گم کردید و کد آن را هم فراموش کرده‌اید، می‌توانید از طریق پلیس+10 یا سامانه‌ی الکترونیک، کد خود را بازیابی کنید. برای بازیابی کد خود از طریق سامانه، باید گزینه‌ی «فراموشی کد سخا» را انتخاب کنید. نام کاربری و شماره‌ی همراه خود را وارد کنید تا کد بازیابی شده به‌صورت پیامک برای شما ارسال ‌شود.


Copyright © 2024 bluBank Saman. All rights reserved